Hovedbestyrelsen

Den overordnede ledelse af DUI mellem landsmøderne står hovedbestyrelsen for.

Den politiske ledelse står formandskabet for – altså formanden og de to næstformænd.

Den daglige ledelse af personalet varetages af sekretariatschefen, som ansættes af hovedbestyrelsen.

 

Kort og godt: Hvad arbejder hovedbestyrelsen med?

  • Hvilken retning skal DUI bevæge sig i?
  • Hvordan støtter vi afdelingerne bedst?
  • Hvordan skal vi prioritere vores penge?
  • Og hvordan skaber vi den bedst mulige sammenhæng mellem det lokale, nationale og internationale niveau?

Det er spørgsmål som disse, hovedbestyrelsen forholder sig til.

 

Referater fra hovedbestyrelsens møder kan findes her.

 

FORRETNINGSORDEN 2022 – 2024, godkendt 16. august

 

 

Formandskabet:

Ann Urbrand

Formand

20 68 68 42

urbrand@dui.dk

medlem af DUI-Østerbro

Thomas Skriver Jensen

Næstformand

42 21 75 07

tskriverj@icloud.com

medlem af DUI-Nyborg

 

 

Marianne Halkjær

Næstformand

23 95 44 27

mariannehalkjaer@msn.com

medlem af DUI-Hvidovre


 

KOMMENDE FM MØDER 2022 – 2023

Fredag d. 16. december 2022 – Teams

Torsdag d. 5. januar 2023 – Teams

Onsdag d. 22. marts 2023 – Teams


 

Hovedbestyrelsens øvrige medlemmer:

Martin Nielsen

52 43 03 60

mbn@macmac.dk

medlem af DUI-Lolland

 

Rebekka Bredahl

36 17 33 96

rebekka@dui.dk

medlem af DUI-Skovlunde

 

Sandra Bredahl

40 42 43 96

sandra.bredahl@gmail.com

medlem af DUI-Skovlunde

 

Tinna Glisbo

20 94 03 21

Tinna@dui.dk

medlem af DUI-Odsherred

 

Karina Jespersen

23 91 23 03

sikahe@msn.com

medlem af DUI-Munkebo

 

Harun Muharemovic

51 16 16 98

harun@dui.dk

medlem af DUI-Brøndby

 

Victoria Nissen

30 12 55 60

victoria.nissen@live.dk

medlem af DUI-Aalborg

 

Claus Johnsen

28 62 76 58

cfjohnsen@mail.dk

medlem af DUI-Høje Taastrup

 

Ulla Ernst Hansen

26 97 92 87

anmajola@hotmail.com

medlem af DUI-København

 

John Eriksen

20 43 56 14

john@dui-munkebo.dk

medlem af DUI-Munkebo


 

Repræsentanter fra LandsUngdomsUdvalget i hovedbestyrelsen:

Lasse Forsberg Juhl

ajh-0104@hotmail.com

medlem af DUI-Højstrup

 

 

Tobias Lynghøj F. Christensen

lynghoejj@gmail.com

medlem af DUI-Avedøre


Kommende HB møder 2022 - 2024

Weekend d. 26-27. november 2022

Weekend d. 28 – 29. januar 2023

Torsdag d. 13. marts 2023 – Teams

Onsdag d. 26. april 2023

Weekend d. 13-14. maj 2023

Søndag d. 21. maj 2023 – Teams

Onsdag d. 21. juni 2023 – Teams

Weekend d. 2-3. september 2023

Weekend d. 25-26. november 2023

Weekend d. 27-28. januar 2024

Søndag d. 24. marts 2024 – Teams

Weekend d. 11-12. maj 2024

Tirsdag d. 18. juni 2024 – Teams

Weekend d. 31. august – 1. september 2024

Søndag d. 20. oktober 2024 – Teams

Weekend d. 25-27 oktober 2024 – HB møde og Landsmøde 2024


Referater fra hovedbestyrelsens møder kan findes her.