Hovedbestyrelsen

Den overordnede ledelse af DUI mellem landsmøderne står hovedbestyrelsen for.

Den politiske ledelse står formandskabet for – altså formanden og de to næstformænd.

Den daglige ledelse af personalet varetages af sekretariatschefen, som ansættes af hovedbestyrelsen.

 

Målprogram

Læs det vedtagne målprogram her

 

Hovedbestyrelsens mødeplan 2021

  • 7. februar – dagsmøde
  • 20 – 21. marts – med overnatning
  • 8. maj – dagsmøde
  • 4. – 5. september – med overnatning
  • 6. – 7. november – med overnatning

Der kan derudover forekomme enkelte onlinemøder, primært aftenmøde på hverdage.

Referater fra hovedbestyrelsens møder kan findes her.

 

Kort og godt: Hvad arbejder hovedbestyrelsen med?

  • Hvilken retning skal DUI bevæge sig i?
  • Hvordan støtter vi afdelingerne bedst?
  • Hvordan skal vi prioritere vores penge?
  • Og hvordan skaber vi den bedst mulige sammenhæng mellem det lokale, nationale og internationale niveau?

Det er spørgsmål som disse, hovedbestyrelsen forholder sig til.

 

Formandskabet:

30x30

Ann Urbrand, formand

20 68 68 42
urbrand@dui.dk

Ann er medlem af DUI-Østerbro.

Læs mere om Ann

 

 

30x30

Mette Karlsen, næstformand

22 88 39 20
mette@dui.dk

Mette er medlem af DUI-Struer.

Læs mere om Mette

 

 

30x30

Kenneth F. Christensen, næstformand

40 75 44 74
kenneth@dui.dk

Kenneth er medlem af DUI-Avedøre.

Læs mere om Kenneth

 

Hovedbestyrelsens øvrige medlemmer:

 

30x30

Marianne Halkjær

23 95 44 27
mariannehalkjaer@msn.com

Marianne er medlem af DUI-Hvidovre.

Læs mere om Marianne

 

30x30

Lene Paludan Hastrup

28 56 82 58
hastrup39@gmail.com

Lene er medlem af International og Børnepolitisk Afdeling.

Læs mere om Lene

 

30x30

Martin Nielsen

52 43 03 60
mbn@macmac.dk

Martin er medlem af DUI-Lolland.

Læs mere om Martin

 

 

30x30

Rebekka Bredahl

36 17 33 96
rebekka@dui.dk

Rebekka er medlem af DUI-Skovlunde.

Læs mere om Rebekka

 

 

30x30

Stine Eiby

51 14 64 80
stine.falk.eiby@dsu.net

Stine er medlem af DUI-Aarhus.

Læs mere om Stine

 

 

30x30

Dorthe Ølgaard Lassen

29 44 13 47
lassen167@gmail.com

Dorthe er medlem af DUI Cirkus Arcus.

Læs mere om Dorthe

 

30x30

Harun Muharemovic

51 16 16 98
harun@dui.dk

Harun er medlem af DUI-Brøndby.

Læs mere om Harun

 

 

30x30

Sandra Bredahl

40 42 43 96
sandra.bredahl@gmail.com

Sandra er medlem af DUI-Skovlunde.

Læs mere om Sandra

 

30x30

Gitte Petersen

22 99 82 77

n1bpe@hotmail.com

Gitte er medlem af DUI-Aalborg.

Læs mere om Gitte

 

 

30x30

Amalie Ølgaard

22 23 05 67
amalie@dui.dk

Amalie er medlem af DUI Cirkus Arcus.

Læs mere om Amalie

 

Repræsentanter fra LandsUngdomsUdvalget i hovedbestyrelsen:

30x30

Nanna Silke Ploug Pedersen

42 31 73 56

nannaplougp@gmail.com

Nanna er medlem af DUI-Aarhus.

 

 

30x30

Peter Kaas Zastrow

29 13 17 90

peterkaaszastrowdui@gmail.com

Peter er medlem af DUI-Odder.

 

Suppleanter til hovedbestyrelsen:

 

30x30

Lukas Fly Olesen

61 60 38 81
lukasflyolesen@gmail.com

Lukas er medlem af DUI-Rødovre.

Læs mere om Lukas

 

 

30x30

Lis Olesen

61 33 45 69
lisflyolesen@gmail.com

Lis er medlem af DUI-Rødovre.

Læs mere om Lis