Hovedbestyrelsen

Den overordnede ledelse af DUI mellem landsmøderne står hovedbestyrelsen for.

Den politiske ledelse står formandskabet for – altså formanden og de to næstformænd.

Den daglige ledelse af personalet varetages af sekretariatschefen, som ansættes af hovedbestyrelsen.

 

Referater fra hovedbestyrelsens møder kan findes her.

 

Kort og godt: Hvad arbejder hovedbestyrelsen med?

  • Hvilken retning skal DUI bevæge sig i?
  • Hvordan støtter vi afdelingerne bedst?
  • Hvordan skal vi prioritere vores penge?
  • Og hvordan skaber vi den bedst mulige sammenhæng mellem det lokale, nationale og internationale niveau?

Det er spørgsmål som disse, hovedbestyrelsen forholder sig til.

 

Formandskabet:

Ann Urbrand

formand

20 68 68 42

urbrand@dui.dk

medlem af DUI-Østerbro

 

Thomas Skriver Jensen

næstformand

42 21 75 07

Tskriverj@icloud.com

medlem af DUI-Nyborg

 

 

Marianne Halkjær

næstformand

23 95 44 27

mariannehalkjaer@msn.com

medlem af DUI-Hvidovre

Hovedbestyrelsens øvrige medlemmer:

Martin Nielsen

52 43 03 60

mbn@macmac.dk

medlem af DUI-Lolland

 

Rebekka Bredahl

36 17 33 96

rebekka@dui.dk

medlem af DUI-Skovlunde

 

Sandra Bredahl

40 42 43 96

sandra.bredahl@gmail.com

medlem af DUI-Skovlunde

 

Tinna Glisbo

20 94 03 21

Tinna@dui.dk

medlem af DUI-Odsherred

 

Karina Jespersen

23 91 23 03

sikahe@msn.com

medlem af DUI-Munkebo

 

Harun Muharemovic

51 16 16 98

harun@dui.dk

medlem af DUI-Brøndby

 

Victoria Nissen

30 12 55 60

victoria.nissen@live.dk

medlem af DUI-Aalborg

 

Claus Johnsen

28 62 76 58

cfjohnsen@mail.dk

medlem af DUI-Høje Taastrup

 

Ulla Ernst Hansen

26 97 92 87

anmajola@hotmail.com

medlem af DUI-København

 

Repræsentanter fra LandsUngdomsUdvalget i hovedbestyrelsen:

Nanna Silke Ploug Pedersen

42 31 73 56

nannaplougp@gmail.com

medlem af DUI-Aarhus

 

 

Peter Kaas Zastrow

29 13 17 90

peterkaaszastrowdui@gmail.com

medlem af DUI-Odder