Hovedbestyrelsen

Den overordnede ledelse af DUI mellem landsmøderne står hovedbestyrelsen for.

Den politiske ledelse står formandskabet for – altså formanden og de to næstformænd.

Den daglige ledelse af personalet varetages af sekretariatschefen, som ansættes af hovedbestyrelsen.

 

Formandskabet:

30x30

Ann Urbrand, formand

20 68 68 42
urbrand@dui.dk

Ann er medlem af DUI-Østerbro.

Læs mere om Ann

 

 

30x30

Rasmus Kjeldsmark Jakobsen, næstformand

20 63 24 05
rkj@fho.dk

Rasmus er medlem af International og Børnepolitisk Afdeling.

Læs mere om Rasmus

 

 

 

30x30

Tinna Glisbo, næstformand

20 94 03 21
tinna@dui.dk

Tinna er medlem af DUI-Holbæk.

Læs mere om Tinna

 

Hovedbestyrelsens øvrige medlemmer:

 

30x30

Dorte Rasmussen

20 53 23 32
dorte@dui.dk

Dorte er medlem af DUI-Højstrup.

Læs mere om Dorte

 

 

30x30

Lene Paludan Hastrup

28 56 82 58
hastrup39@gmail.com

Lene er medlem af International og Børnepolitisk Afdeling.

Læs mere om Lene

 

30x30

Joakim Karstensen

41 42 66 59
j.karstensen@hotmail.com

Joakim er medlem af DUI-Helsingør og DUI-Aarhus.

Læs mere om Joakim

 

30x30

Mette Karlsen

22 88 39 20
mk@hogym.dk

Mette er medlem af DUI-Struer.

Læs mere om Mette

 

 

30x30

Marianne Halkjær

23 95 44 27
mariannehalkjaer@msn.com

Marianne er medlem af DUI-Hvidovre.

Læs mere om Marianne

 

 

30x30

Nina Jespersen

29 82 24 21
nina@dui-munkebo.dk

Nina er medlem af DUI-Munkebo.

Læs mere om Nina

 

30x30

Nickolai Schæfer

26 19 84 20
Nick6849@gmail.com

Nickolai er medlem af DUI-Odder.

Læs mere om Nickolai

 

 

30x30

Dorthe Ølgaard Lassen

29 44 13 47
lassen167@gmail.com

Dorthe er medlem af Cirkus Arcus (Hvidovre).

Læs mere om Dorthe

 

30x30

Gitte Petersen

22 99 82 77
n1bpe@hotmail.com

Gitte er medlem af DUI-Aalborg.

Læs mere om Gitte

 

 

30x30

René Knudsen

20 91 41 73
rene@dui-munkebo.dk

René er medlem af DUI-Munkebo.

Læs mere om René

 

 

Kort og godt: Hvad arbejder hovedbestyrelsen med?

  • Hvilken retning skal DUI bevæge sig i?
  • Hvordan støtter vi afdelingerne bedst?
  • Hvordan skal vi prioritere vores penge?
  • Og hvordan skaber vi den bedst mulige sammenhæng mellem det lokale, nationale og internationale niveau?

Det er spørgsmål som disse, hovedbestyrelsen forholder sig til.

 

Referater:

Find referater fra HB-møder her