Jobopslag: Ildsjæl søges til at få børn fra socialt udsatte områder ind i fællesskabet omkring DUI Østerbro

27. maj 2020

Ildsjæl søges til at få børn fra socialt udsatte områder ind i fællesskabet omkring DUI Østerbro

DUI Østerbro har indgået aftale med Københavns kommune om et Socialt Partnerskab for de næste 4 år.

Det betyder at vi har fået muligheden for at ansætte en medarbejder 15 timer om ugen fra den 1. august 2020. Ansættelsen er bundet op på det Sociale Partnerskab med Københavns Kommune og ophører 31. juli 2024.

 

Om jobbet

Du skal arbejde for at få flere børn og unge fra udsatte byområder som Aldersrogade på Nørrebro, Gadelandet i Husum og Tingbjerg engageret i foreningslivet hos DUI Østerbro.

Børnene inviteres ind i de allerede eksisterende aktiviteter, der er både i Husum på EnergiCenter Voldparken og på Østerbro. Du skal også skabe nye aktiviteter ud fra børnenes ønsker. Derudover er et vigtigt element at du kan etablere et godt samarbejde med forældrene og vores samarbejdspartnere

 

Vi søger en person som har/er

  • Motivation til at arbejde med inklusion af udsatte børn og unge og deres forældre i foreningen og forståelse for målgruppen; gerne erfaring fra lignende indsatser
  • God til at arbejde opsøgende på at skabe samarbejdsrelationer og som kan se muligheder og potentialer i at indgå forskellige samarbejder, herunder med de forskellige forvaltninger i kommunen og med relevante parter i lokalmiljøet
  • Imødekommende og dygtig til at kommunikere med mange forskellige mennesker
  • God til at motivere frivillige, både instruktører, bestyrelsesmedlemmer og forældre, og engagere dem i foreningens indsatser målrettet udsatte børn og unge
  • Evnen til at organisere og drifte foreningens ungdomsarbejde og flair for administrativt arbejde med henblik på puljeansøgninger, herunder Samarbejdspuljen, kontingentstøtteordningen, FerieCamp mv.
  • Interesse for erfaringsudveksling, metodeudvikling og samarbejde med kommunen og de øvrige ressourcepersoner i de Sociale partnerskaber

Løn i henhold til overenskomst mellem DUI Østerbro og HK.

Ansøgningen sendes til Formand Ann Urbrand på urbrand@dui.dk senest den fredag den 12. juni kl. 12. Har du spørgsmål vedrørende jobbet kan du kontakt Formand Ann Urbrand på urbrand@dui.dk eller telefon 20686842.

Samtaler forventes afholdt tirsdag den 16. juni 2020. Vi forventer at du har orienteret dig om DUI-LEG og VIRKE forud for samtalen. Læs mere på www.dui.dk