Nyt fra sekretariatet
HB-mødet
På det seneste HB-møde var et af hovedpunkterne forberedelserne til næste års landsmøde. Arbejdet er allerede sat i gang, og vi glæder os til at dele mere med jer, efterhånden som planerne tager form.
Du kan læse mere om referatet fra mødet her.
Barsel og nye kræfter
Fra sekretariatet er der også nyt:
- Freja går på barsel den 10. oktober og forventes tilbage i september 2026. Vi ønsker hende alt det bedste i tiden fremover.
- Emma-Marie er ansat som barselsvikar. Hun har en baggrund i leisure management, stor erfaring med teater og frivilligt arbejde – og hun kender DUI helt indefra, da hun selv kommer fra en DUI-familie.
- Samtidig har vi også fået glæden af to nye praktikanter, Manel og Monica, som bidrager til arbejdet på sekretariatet de kommende måneder. Vi er rigtig glade for at have dem med på holdet.
Mød alle her.
Har I spørgsmål, er I altid velkomne til at kontakte sekretariatet // 3617 7200
Bestyrelsesnetværket – et nyt forum for alle afdelinger
I august holdt vi første møde i det nye bestyrelsesnetværk. Formålet er at skabe et forum, hvor bestyrelsesmedlemmer kan dele erfaringer, stille spørgsmål og få sparring fra både sekretariatet og hinanden.
Netværket mødes fire gange om året online, og vi lægger vægt på dialog fremfor lange oplæg. Dermed kan I som afdelinger være med til at sætte dagsordenen og forme de emner, vi drøfter.
Næste møde er torsdag den 27. november kl. 18.30–20.00.
Find mødedatoer, link og optagelser her.
Kontingentregistrering i Vores DUI
Medlemssystemet Vores DUI giver nye muligheder, men kræver også at alle afdelinger får registreret kontingent rettidigt. Det er en vigtig opgave, fordi tallet for betalende medlemmer bruges i både statistik, puljeansøgninger og som grundlag for vores fælles mål.
Sekretariatet kan hjælpe med opsætning, overblik og sparring, så I ikke står alene med opgaven. Tag fat i os, hvis I har brug for hjælp – eller hvis vi henvender os, så tag gerne imod.
Lokale medlemskampagner – pilotprojekt i gang
Flere afdelinger deltager i et pilotprojekt med lokal rekruttering, hvor de får hjælp til trykt materiale og digital synlighed. Målet er at finde de bedste måder at støtte afdelingerne i at tiltrække nye medlemmer.
Erfaringerne herfra skal bruges til at udrulle lignende støtte bredere i 2026. Har jeres afdeling idéer eller ønsker, så hører vi meget gerne fra jer.
Nye priser i DUI fra 2026
Fra næste år hædrer vi frivillige og afdelinger, der gør en særlig indsats, med tre nye priser, som uddeles til sommerfesten i juni:
- Størst fremgang (Afdeling) – flest nye betalende medlemmer under 30 år.
- Mest innovativt (Afdeling) – nye tiltag, markedsføring eller aktiviteter.
- Største ildsjæl (Frivillig) – en person der har ydet en ekstraordinær indsats.
De to sidstnævnte kræver indstillinger fra jer, og vi melder ud i starten af 2026, hvordan man kan indstille kandidater. Vinderne får både æren, et diplom og en pengepræmie til afdelingen.
Har I spørgsmål, er I altid velkomne til at kontakte Joachim // 2516 7274
Nordisk Lejr 2026 – en oplevelse for hele DUI
Sommeren 2026 byder på en unik fælles oplevelse på tværs af Norden! Den 27. juni – 4. juli rejser vi til Malmø sammen med vores søsterorganisationer i ABN (Arbejderbevægelsens Børne- og Ungdomsorganisationer i Norden).
Lejren bliver en uge med fællesskab, telte, lejrbål og masser af aktiviteter:
- Turneringer og kreative workshops
- Fælles madlavning og udendørs måltider
- Disco, “haunted trail” og masser af sjov
- Hver afdeling danner sin egen “landsby” med flag, aktiviteter og ansvar
Vi forventer en deltagerbetaling på maks. 1000 kr. pr. deltager – inklusiv transport til lejren samt en DUI T-shirt eller lignende.
Vi bestræber os dog på at holde prisen endnu lavere og vil derfor arbejde målrettet med fundraising, så flest mulige kan komme med.
Ulla Ernst Hansen fra HB er tovholder, og der kommer senere information om pris, tilmelding og koordinering af fælles deltagelse fra DUI.
Glæd dig til en uge fyldt med oplevelser, fællesskab og venskaber på tværs af landegrænser – og sæt kryds i kalenderen allerede nu!
Har I spørgsmål, er I altid velkomne til at kontakte Ulla // anmajola@hotmail.com
Fokus på LEG – vores tredje kerneelement
LEG er det sidste af de tre kerneelementer, vi har sat fokus på i år (sammen med fællesskab og medborgerskab).
Leg er meget mere end sjov og ballade – det er en afgørende del af børns og unges udvikling. Gennem leg bliver vi nysgerrige, sociale, mere selvsikre og styrker både sprog og fantasi.
I DUI kan leg integreres på mange måder, for eksempel ved at:
- Skabe kreative frirum, hvor leg naturligt får plads.
- Anerkende og understøtte børns fantasi.
- Sørge for trygge rammer, hvor alle tør være med.
Du kan læse mere om alle vores kerneområder på Om os – DUI-LEG og VIRKE.
Månedens Leg – Tegn en valgplakat
Som en del af Den Demokratiske Legeplads finder du masser af sjove og lærerige lege på hjemmesiden.
Denne måned præsenterer vi “Tegn en valgplakat” – en oplagt aktivitet i forbindelse med kommunalvalget. Her laver børnene deres egne valgplakater med de emner, de synes er vigtige. Det giver en sjov og kreativ indgang til at tale om demokrati og medbestemmelse.
Find legen her: Tegn en valgplakat
Fundraising til hytterenovering
Mange afdelinger har spurgt til muligheder for støtte til renovering af hytter og lokaler. I efteråret åbner Nordea-fonden for deres renoveringspulje, hvor I kan søge midler.
Inden I søger, kan det være en god idé at overveje:
- Har vi frivillige nok til at løfte en større renoveringsopgave nu – eller bør vi vente?
- Hvad søger vi præcist til, og hvorfor er det nødvendigt?
- Hvordan kan vi gøre renoveringen så bæredygtig som muligt? (et vigtigt kriterium hos Nordea og mange andre puljer).
Læs mere og søg støtte her: Nordea-fonden – Renoveringspuljen
Har I spørgsmål, er I altid velkomne til at kontakte Emma-Marie // 2516 7273.
Seneste fra HB
På HB-mødet den 14. september blev det tydeligt, at vi står med en stor fælles opgave: at få registreret alle medlemmer i medlemssystemet VORES DUI. Målet er 1.750 betalende medlemmer under 30 år inden årets udgang – og det kræver, at alle afdelinger hjælper til.
Læs referatet fra mødet her.
Nyt fra arbejdsgrupperne
Der er travlt i arbejdsgrupperne, som arbejder på flere vigtige områder:
- Den Demokratiske Legeplads – et katalog af lege og aktiviteter, som snart bliver tilgængeligt for alle afdelinger.
- Vedtægter og kontingent – i december kommer et oplæg til en ny struktur og kontingentmodel. Afdelingerne får mulighed for at drøfte oplægget, og i foråret inviterer HB til tre møder med debat og dialog. Her bliver der også plads til at møde kandidater til næste HB. Allerede nu har Harun Muharemovic meldt sit kandidatur som formand.
Temadag i Kolding – styrk DUI’s lokale stemme
Hvordan kan vi som DUI få større indflydelse i kommunerne? Det spørgsmål er i fokus på Temadagen i Kolding, som arrangeres af Samrådet i samarbejde med bl.a. KFUM-Spejderne, FDF, DDS, Friluftsrådet og Bifrost.
Temadagen giver dig:
- Konkrete redskaber til at få indflydelse i folkeoplysningsudvalg, lokale råd og kommunale processer.
- Dialog og erfaringsudveksling med andre foreninger om børne- og ungeliv, frivillighed og lokalt engagement.
- Spændende oplæg om alt fra generationsskifte og biodiversitet til folkeoplysning i praksis.
- Netværk på tværs – mød andre frivillige, der kæmper for bedre rammer for børn og unge.
Tid og sted: lørdag 1. november 2025, kl. 9.30–16.30, Kolding Kommunes Uddannelsescenter
Pris: Gratis (transport dækkes af deltager/afdeling). Forplejning hele dagen er inkluderet.
Tilmelding senest 10. oktober til: svenkn@outlook.dk
Det er dagen for dig, der vil være med til at sikre, at DUI’s stemme bliver hørt i din kommune – og at vi står stærkere sammen i samrådet.
Næste HB-møde: 29.–30. november hos DUI Aarhus