Hovedbestyrelsen

Den overordnede ledelse af DUI mellem landsmøderne står hovedbestyrelsen for. Den er valgt for to år og mødes seks gange om året.

Den daglige ledelse af personalet varetages af sekretariatschefen, som ansættes af hovedbestyrelsen.

Den politiske ledelse står formandskabet for – altså formanden og de to næstformænd.

Formandskabet:

30x30

Ann Urbrand, formand

20 68 68 42
urbrand@dui.dk
Læs mere om Ann

30x30

Rasmus Kjeldsmark Jakobsen, næstformand

20 63 24 05
rkj@lo.dk
Læs mere om Rasmus

 

 

30x30

Gitte Petersen, næstformand

22 99 82 77
nlbpe@hotmail.dk
Læs mere om Gitte

Hovedbestyrelsens øvrige medlemmer:

30x30

Sebastian Jul

25 43 26 88
sebastian@dui.dk
Læs mere om Sebastian

 

30x30

Mie Jørgensen

26 95 35 36
mie@dui.dk
Læs mere om Mie

 

30x30

Tinna Glisbo

20 94 03 21
tinna@dui.dk
Læs mere om Tinna

 

30x30

John Eriksen

20 43 56 14
john@dui-munkebo.dk
Læs mere om John

 

30x30

Dorthe Ølgaard Lassen

29 44 13 47
lassen167@gmail.com
Læs mere om Dorthe

 

30x30

Kimmie Tudborg Valverde

27 82 74 42
duikimmie@gmail.com
Læs mere om Kimmie

 

30x30

Kirsten Hansen

20 16 42 23
kimaha@live.dk
Læs mere om Kirsten

 

30x30

Anders Søndervang

38 71 93 01
sp.sondervang@gmail.com

 

30x30

Lene Paludan Hastrup

28 56 82 58
hastrup39@gmail.com
Læs mere om Lene

 

30x30

Nina Jespersen

29 82 24 21
nina@dui-munkebo.dk
Læs mere om Nina

 

Suppleant:

Landsmødet i 2018 valgte Lis Olesen som suppleant til hovedbestyrelsen.

 

Kort og godt: Hvad arbejder hovedbestyrelsen med?

  • Hvilken retning skal DUI bevæge sig i?
  • Hvordan støtter vi afdelingerne bedst?
  • Hvordan skal vi prioritere vores penge?
  • Og hvordan skaber vi den bedst mulige sammenhæng mellem det lokale, nationale og internationale niveau?

Det er spørgsmål som disse, hovedbestyrelsen forholder sig til.

 

Referater:

Find referater fra HB-møder her